Pożyczki do 5000zł

do 3 miesięcy

Jak utrzymać swoje finanse pod kontrolą i cieszyć się życiem?

Jak utrzymać swoje finanse pod kontrolą i cieszyć się życiem?

„Pieniądze szczęścia nie dają. Kiedy miałem 48 milionów, byłem tak samo szczęśliwy jak teraz, gdy mam ich 50” – tak kiedyś wypowiedział się legendarny Arnold Schwarzenegger. Chociaż rzeczywiście w życiu są rzeczy ważniejsze niż pieniądze, to jednak utrzymanie swych finansów w ryzach ułatwia wiele rzeczy. Co więc zrobić, aby pieniądze już nigdy nie były problemem? Sprawdź 10 najważniejszych rad.

1. Korzystaj z okazji

Promocje, wyprzedaże, zniżki otaczają nas niemal wszędzie. Niektóre z nich są tylko pozornymi sztuczkami marketingowymi, ale inne naprawdę są opłacalne. Przed dokonaniem, szczególnie większych zakupów, warto sprawdzić cenę danego produktu w wielu źródłach i wybrać najtańsze oferty. W dobie Internetu jest to wręcz banalnie proste.
Jeśli znalazłeś prawdziwą okazję - atrakcyjną cenę na produkt, który jest Ci potrzebny, to z niej skorzystaj. Jeżeli chwilowo nie masz wolnej gotówki, to sprawdź oferty pożyczek, które mogą być nawet darmowe!

2. Działaj zgodnie z planem

Z jednej strony warto polować na okazje, które szybko mogą zniknąć, z drugiej jednak warto zachować racjonalne myślenie. Odpowiedni plan finansowy sprawi, że stan twojego budżetu będzie zawsze pod kontrolą. Zastanów się nad swoimi możliwościami i potrzebami. Na ich podstawie ustal plan i wydawaj pieniądze zgodnie z jego postanowieniami. Jeśli Ci się to uda, to zyskasz nie tylko dodatkowe oszczędności, ale także ogromną satysfakcję.

3. Wydawaj mądrze

Słynny założyciel „Apple” Steve Jobs powiedział kiedyś, że dużo łatwiej jest zarobić pieniądze niż je rozsądnie wydać. Sztuka oszczędzania polega zaś na tym, by bez obniżania standardu swojego życia wydawać mniej. Oszczędzają wszyscy, nawet najbogatsi robią bardzo dużo, aby np. koszty działalności ich przedsiębiorstw były możliwie najniższe.
Warto więc pomyśleć, gdzie i na czym można zaoszczędzić. Dużą część budżetu gospodarstw domowych pochłaniają koszty utrzymania mieszkania, czy domu. Warto więc spojrzeć surowym okiem na to, czy po prostu nie marnujesz tam pieniędzy. Wbrew pozorom obniżyć koszty eksploatacyjne nieruchomości można dość prosto. Już samo użycie perlatora (rodzaju nakładki - sitka w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki, kranu, prysznica, itp. zwiększający optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie) może się szybko zwrócić, poprzez niższe rachunki za wodę.

4. Zastanów się nad swoją pracą

Na świecie jest dużo ludzi, którzy ciężko pracują i… mało zarabiają. Podczas gdy inni otrzymują ogromne pensje bez większego wysiłku. Warto pamiętać, że nawet bogaci starają się ciąć koszty. Można być świetnym pracownikiem, który istotnie przyczynia się do sukcesu finansowego firmy i nie otrzymywać za to odpowiedniego wynagrodzenia.
Czasem więc warto wziąć sprawy w swoje ręce i samemu upomnieć się o podwyżkę. Jeśli to nie poskutkuje, to zawsze warto rozważyć zmianę pracodawcy. W obecnych czasach ludzie coraz częściej zmieniają pracę na tę, w której mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie. Warto też pamiętać, że obecnie panuje rynek pracownika, a więc pracodawcy dużo chętniej zgadzają się na negocjacje wynagrodzenia, ponieważ utrata pracownika jest bardzo kosztowna niemal dla każdego przedsiębiorstwa.

5. Czy kredyt hipoteczny jest Ci na pewno potrzebny?

Jeżeli nie jesteś szczęśliwcem, który odziedziczył własny dom, czy też mieszkania to prawdopodobnie stoisz przed dylematem zaciągnięcia kredytu hipotecznego (który będzie Cię obciążał przez wiele lat) albo wynajmowania mieszkania.
Dobrze się zastanów, czy na pewno chcesz zaciągać kredyt hipoteczny. Wzorem mieszkańców krajów zachodnich, coraz więcej Polaków decyduje się wynajmować mieszkanie, zamiast je kupować. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, bo przecież skąd masz wiedzieć, jaka będzie twoja sytuacja osobista i zawodowa za kilkanaście lat? Może otrzymasz ofertę świetnej pracy w innej części kraju, albo zagranicą? Oczywiście posiadanie mieszkania, nawet na kredyt, ma swoje niezaprzeczalne zalety, ale także wiąże się z pewnymi ograniczeniami, o których warto pamiętać.

6. Pomyśl o swoim środku transportu

Własny samochód daje duży komfort. Warto jednak policzyć koszty jakie są przez niego generowane. Po ostatnich podwyżkach, samo OC komunikacyjne kosztuje około 1000 złotych. Do tego dochodzą koszty przeglądów, napraw, paliwa. Roczne utrzymanie własnego środka lokomocji to więc zwykle koszt co najmniej kilku tysięcy złotych.
Oczywiście nie oznacza to, że posiadanie samochodu jest zbędne. Dobrze jest jednak posiadać taki pojazd, który jest dopasowany do twoich potrzeb. Jeśli jeździsz głównie na krótkich trasach, to mały (tańszy w zakupie i utrzymaniu) samochód będzie lepszym wyborem niż auto z silnikiem o dużej pojemności.

7. Pamiętaj o odpowiedniej komunikacji

Jeśli prowadzisz wspólne gospodarstwo domowe np. ze swoim partnerem/partnerką to pamiętaj o odpowiedniej, wzajemnej komunikacji. Zyska na tym, nie tylko wasz związek, ale także wasza sytuacja finansowa. Omówienie swoich celów finansowych oraz sposobów ich osiągnięcia z partnerem życiowym to często niedoceniana metoda na poprawę swojego budżetu oraz jakości swego życia.

8. Inwestuj mądrze

Wbrew pozorom każdy człowiek jest inwestorem. Nie trzeba bowiem obracać milionami złotych na giełdzie, aby dokonywać decyzji inwestycyjnych. Każdy duży zakup należy więc dokładnie przemyśleć i oceniać także pod kątem inwestycji.
Przykładowo kupując sprzęt AGD dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na markę oraz cenę, ale także na parametry energooszczędności. Czasem warto zapłacić kilkaset złotych więcej za wysoce energooszczędną i wodooszczędną pralkę, ponieważ taka inwestycja może się szybko zwrócić pod postacią niższych rachunków.

9. Uważaj na niebezpieczeństwa

Pieniądze zwykle oszczędza się bardzo długo, a stracić można je nawet w mgnieniu oka. Na szczęście zachowując rozsądek i środki bezpieczeństwa można uchronić się niemal przed każdym finansowym zagrożeniem.
Szczególnie warto pamiętać o ubezpieczeniach. Pożar, powódź, czy inne losowe zdarzenie może przecież w kilka chwil doszczętnie zniszczyć dorobek życia, a koszt np. ubezpieczenia domu to zwykle zaledwie koszt kilkuset złotych rocznie.
Warto też ubezpieczyć swoje życie. Ciężka choroba, czy też wypadek może przecież uniemożliwić chodzenie do pracy, a co za tym idzie diametralnie zmienić sytuację finansową. Na szczęście odpowiednia polisa zabezpieczy także i przed tego typu sytuacjami.

10. Uważaj na niebezpieczeństwa w sieci

Wielu ludzi korzysta z bankowości internetowej, czy też kupuje online. Nie ma nic w tym dziwnego, ponieważ jest to świetny sposób na oszczędzanie czasu i pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że zagrożenia dla finansów czają się także w sieci.
Wszelkich transakcji internetowych warto więc dokonywać poprzez użycie prywatnego sprzętu, który posiada zabezpieczenia antywirusowe i ma stale uaktualniany system operacyjny. Warto także korzystać z domowego połączenia internetowego. Użycie np. publicznego połączenia WiFi może potencjalnie doprowadzić do wykradzenia danych przez hakerów.

Duże znaczenie ma także stosowanie odpowiednio skomplikowanych haseł np. do bankowego konta w Internecie, które powinno zawierać litery, cyfry oraz znaki specjalne.

Wstecz >