Pożyczki do 5000zł

do 3 miesięcy

4 powody, dla których NIE powinno się pożyczać pieniędzy od rodziny i znajomych

4 powody, dla których NIE powinno się pożyczać pieniędzy od rodziny i znajomych

Jednym z najprostszych sposobów na zdobycie dodatkowych pieniędzy jest pożyczka od członków rodziny lub znajomych – tak jest łatwiej i szybciej, a kwoty nie trzeba spłacać z odsetkami. Jednak opcja ta nie zawsze jest korzystna, ponieważ może zrujnować wzajemne relacje, a jeśli nie uda nam się zwrócić pieniędzy na czas, presja ze strony rodziny czy znajomych może być gorsza. Zebraliśmy listę kilku problemów, które możemy napotkać, pożyczając pieniądze od znajomych i członków rodziny, a także wskazówki, jak rozwiązać te problemy:

Niepewność: kiedy krewni lub znajomi pożyczają sobie pieniądze, z reguły nie sporządzają żadnych umów określających terminy spłaty czy wysokość odsetek, dlatego obie strony nigdy nie wiedzą, czego się później spodziewać. Wskazówka: aby uniknąć dylematów w przyszłości, warto ustalić okres i harmonogram spłaty, a także ostateczny termin zwrotu pożyczki. Warto starać się spłacać pieniądze terminowo, a jeśli są jakieś problemy ze spłatą, lepiej powiedzieć o tym przed ustalonym terminem, wyjaśnić sprawę i zaproponować nowy termin spłaty.

Niezręczne spotkania z rodziną lub znajomymi: może być trudno dobrze się bawić i normalnie rozmawiać z pożyczkodawcą, zwłaszcza jeśli spóźniamy się ze spłatą. Wskazówka: warto sporządzić umowę dotyczącą pożyczki i nie czuć się niezręcznie w swoim towarzystwie. Jeśli sytuacja jest niezręczna, lepiej pominąć tematy związane z pieniędzmi i po prostu być sobą.

Problemy z finansami osobistymi: może się wydawać, że członkowie rodziny czy znajomi zawsze będą mogli nam pomóc, pożyczając pieniądze, kiedy nasz portfel jest pusty. Jednak warto starać się planować swój codzienny budżet i nie przekraczać go, ponieważ nieustanne pożyczanie pieniędzy nie pomoże w poradzeniu sobie ze złymi nawykami finansowymi. Wskazówka: zamiast prosić o pieniądze, warto poprosić o radę dotyczącą zarządzania osobistymi finansami – pomoże to utrzymać dobre relacje z każdym i pozwoli nauczyć się oszczędzania oraz odpowiedniego wydatkowania pieniędzy.

Utracone pieniądze i zerwane relacje: pożyczając pieniądze od znajomego czy krewnego, trzeba się liczyć z tym, że możemy nigdy nie odzyskać całej kwoty i nigdy już nie zamienić z tą osobą nawet słowa. Wskazówka: ponieważ dbamy o dobre relacje z bliskimi znajomymi i rodziną, zawsze lepiej i prościej wziąć szybką pożyczkę z Creditstar – wypełnienie i złożenie wniosku o pożyczkę zajmuje tylko chwilę. Po zatwierdzeniu wniosku pieniądze trafiają bezpośrednio na konto bankowe, a okres spłaty może być bardzo elastyczny. Nie musisz już przejmować się niezręcznymi rozmowami ze znajomymi i rodziną, ponieważ możesz liczyć na szybką pożyczkę z Creditstar.

Zaglądaj na nasz blog, aby zyskać więcej porad finansowych i cotygodniowych wskazówek, które pomogą Ci zarządzać swoimi finansami.

Wstecz >